Sierpień z Sherlockiem:"Studium w Szkarłacie"

               

 Zapraszam do magicznego świata przygód Sherlocka Holmesa. Od dzisiaj przez dziewięć dni będę przedstawiała Wam kolejne jego przygody. Początkowy plan był taki, że będą to recenzje, ale przez moją wakacyjną pracę nie mam zbytnio czasu na pisanie jakichś dłuższych form wypowiedzi.
                Zaczynamy od pierwszej pozycji na mojej kartce z planem miesiąca, a więc od „Studium w Szkarłacie”. Kiedy zaczynacie czytać pozycje o Holmesie to właśnie od tego powinniście zacząć. Ponieważ właśnie w tej części Holmes i Watson poznają się i wprowadzają się do 221b Baker Street. Książka jest podzielna na dwie części, pierwsza dotyczy właśnie początków „przyjaźni” Sherlocka z Watsonem, a druga dotyczy już sprawy, którą nasz Sherlock w dość specyficzny sposób rozwiązuje. Oczywiście rozwiązanie tej sprawy nie zajmuje mu dużej ilości czasu, a sposób, w jaki wyjaśnia swój tok rozumowania może wprowadzić czytelnika w kompleksy. Tak jak kolejne powieści i opowiadania „Studium w Szkarłacie” jest wyśmienicie napisane i do niczego nie można się przyczepić.
                Studium po raz pierwszy zostało wydane w Wielkiej Brytanii 27 grudnia 1887 roku przez Ward Lock & Co. Doczekało się też adaptacji filmowych: „Studium w szkarłacie” z roku 1933 z Reginaldem Owenem, „Studium w różu”, pierwszy odcinek serialu Sherlock, emitowanego na stacji BBC One z Benedictem Cumberbatchem i Martinem Freemanem.  Pierwsze polskie wydanie pochodzi z roku 1956.

                

1 komentarz:

  1. Och tak te kompleksy. :D

    Ach Sherlock! <3

    OdpowiedzUsuń

© 2012. All Rights Reserved. Design by Biyan Pasau
Blogger Template