Sierpień z Sherlockiem: Coś o stwórcy, czyli Sir Arthur Conan Doyle pod lupą.

             
 Dawno dawno temu, a może nie tak dawno, bo 22 maja roku 1859 w Edynburgu na świat przyszło dziecko, które dzisiaj znane nam jest, jako stwórca wybitnego detektywa, a mianowicie samego Sherlocka Holmesa.  Ale nie o Sherlocku dzisiaj będzie mowa, mimo iż to właśnie jest miesiąc z Sherlockiem. Dzisiaj dostaniecie dawkę biografii Sir Arthura Ignatiusa Conana Doyle.
                Dzieciństwo Arthura nie było usłane różami, pochodził z ubogiej arystokratycznej rodziny. Ojciec był alkoholikiem i narkomanem, który znęcał się nad swoją żoną i dziećmi. Matka Arthura aby wyżywić rodzinę podejmowała się racy praczki. I żeby Wam tak żywcem z Wikipedii nie przepisywać, ujmę to w niewielkiej ilości słów. Mimo iż ukończył studia medyczne, to życie poświęcił literaturze. Jak wiemy jest twórca cyklu o Sherlocku Holmesie, a także autorem „Zaginionego Świata”, który to, tak jak Sherlock, doczekał się swojej ekranizacji w postaci seriali stworzonego przez stację BBC.
                Arthur Conan Doyle zajmował się również spirytyzmem, napisał nawet o tym dość sporych rozmiarów dzieło „The History of Spiritualism”. Spirytyzm zainteresowanie Arthura zyskał po tym jak stracił on kilku członków rodziny, między innymi syna. I aby nawiązać z nim kontakt, wraz z żoną, zaczął chodzić na różne seanse.  Dodać jeszcze mogę, że Doyle był żonaty dwukrotnie, dostał odznaczenie szlacheckie(ten sławny tytuł Sir…).  Zmarł 7 lipca 1930 w Crowborough.

                Jak na pierwszy dzień poszło mi nieźle. Jeszcze wspomnę, że cały ten miesiąc z nie powstałby bez pomysłu i wsparcia Nikoli, za co jej serdecznie dziękuję i zapraszam do odwiedzenia jej bloga(jeżeli ktoś jeszcze tego nie zrobił).

1 komentarz:

  1. Ładnie opisane, wielu rzeczy nie wiedziałam o autorze. :D
    Muszę się przyjrzeć temu drugiemu serialowi! :)

    OdpowiedzUsuń

© 2012. All Rights Reserved. Design by Biyan Pasau
Blogger Template