Gra:"Monopoly U-Build"
                Kto z nas nie marzył o tym alby zdobyć bogactwo, każde dziecko bawiło się w zarabianie. Każdy z nas ma pewnie jakieś wspomnienia gdzie bawi się w sklep czy restaurację. Namiastkę stawania się miliarderem dało nam „Monopoly”, klasyka, która na przestrzeni lat dostosowywała się do panujących w prawdziwym świecie trendów(przykładem może być wersja gdzie pieniądze zastąpiła nam karta kredytowa). Oczywiście ta gra doczekała się swoich odpowiedników w innych krajach np. „Kartel”, który jeszcze tak niedawno zdobił moją półkę z grami, ale wszystko, co dobre musi kiedyś przeminąć. Mój „Kartel” po dekadzie posługi rozpadł się i musiałam go czymś zastąpić. Po dłuższym namyśle zdecydowałam się na „Monopoly U-Build”, nie pamiętam dokładnie, co mną kierowało, ale wyboru nie żałuje.
                Opis gry, jaki przedstawia nam wydawca, jest bardzo interesujący: 
Sam kontrolujesz grę w najnowszym Monopoly U-Build! Z superplanszą, którą składa się jak tor, wszystko jest możliwe!
Wybierz odpowiedni poziom: dla Początkujących, Klasyczny lub Zawodowy i daj się ponieść fali wspaniałej zabawy! A może chcesz spróbować czegoś nowego? Zaprojektuj własny tor i zaproś do gry najbliższych przyjaciół!
Bądź pomysłowy i zbuduj miasto, jakiego jeszcze nie było! W każdej chwili możesz zmienić kształt planszy i dostosować ją do swoich potrzeb. A wszystko po to, by zostać milionerem!
                W skład gry wchodzą: 12 podwójnych płytek, 4 mosty, 4 płytki pojedyncze, 2 płytki stacji kolejowych, 6 pionków, 91 budynków, 22 karty „Tytuł własności”, 17 kart „Szansa”, 4 karty „Przypominacz”, 2 kostki, 1 plik pieniędzy, arkusz z układem torów oraz instrukcja. Wszystko to jest zapakowane w spore pudełko, ale jak dla mnie jednak trochę za małe, ponieważ nawet przy starannym ułożeniu miałam problem z jego domknięciem.
                Przed rozpoczęciem gry trzeba zapoznać się z instrukcją, ponieważ do starych zasad zostały dodane nowe, dzięki czemu gra jest jeszcze bardziej urozmaicona. Kiedy to w starej wersji grę zaczynaliśmy od rozłożenia planszy tak w omawianej dzisiaj sami układamy sobie tor, decydujemy, które dzielnice znajdą się na planszy, ilu użyjemy mostów oraz ile czasu mamy zamiar poświęcić na rozgrywkę. W instrukcji znajdziemy 3 tory, z dołączonymi do nich opisami, wskazówkami oraz ze spisem tego, co będzie nam potrzebne przy grze na tym akurat torze. Dodatkowymi elementami są obiekty uciążliwe, drapacze chmur oraz budynki użyteczności publicznej, które dają nam bonusy lub odbierają wartości pewnym budynkom. Co do liczenia czynszu i innych tego typu czynności nic się nie zmieniło. Gra kończy się wtedy gry zbankrutuje pierwszy gracz. Wtedy to gracze podsumowują swój majątek, a najbogatszy gracz wygrywa. Gra daje nam też możliwość zbudowania toru dowolnego, gdzie ogranicza nas tylko nasza wyobraźnia.
                Tak jak w przypadku poprzednich wersji gry nie ma tu miejsca na nudę. Gracze muszą wysilać swoje mózgi, aby osiągać jak najlepsze wyniki. Muszą też podejmować trudne decyzje i kalkulować swoje przychody i wydatki. Mimo to „Monopoly U-Build” jest przeznaczona dla graczy od ośmiu lat wzwyż. Więc gra jest poniekąd edukacyjna, dzieci i młodsza młodzież mogą nauczyć się z niej kilku pozytywnych sztuczek dotyczących oszczędzania i prowadzenia negocjacji. Gra jest ponadczasowa i godna polecenia każdemu. Jestem nią oczarowana i już odkładam pieniądze na inne wydania tejże kultowej pozycji.  


Tytuł: "Monopoly U-Build"
Producent: Hasbro

2 komentarze:

  1. Ja grałam namiętnie w Eurobizness;)

    OdpowiedzUsuń
  2. Zawsze wygrywam w Monopoly, dlatego należy do moich ulubionych. :D Kolejna cudowna recenzja. Dziewczyno, nie myślałam, że się da zrecenzować takie gry. :D Podziwiam! :D

    OdpowiedzUsuń

© 2012. All Rights Reserved. Design by Biyan Pasau
Blogger Template